06.04.2017
Anger Room

Untitled

İçinizin yağları eriyecek!

Balon patlatmak, şişe kağıdı sökmek, domino taşlarını yıkmak, puzzle bozmak hepimizin içinin yağlarını eritir, saçma bir haz verir, kendimizi alıkoyamayız.
Amerikalıların stresleri daha çok olacak ki, ‘Anger Room’ adını koydukları, az önce saydığımız stres atmaya yarayan aksiyonların bunun yanında bir bebek gülümsemesi gibi kaldığı yeni bir konsept yaratmışlar.
“Anger Room”ların içi fiziki olarak kırıp dökebileceğimiz birçok eşya ile dolu. Fiyatı 20 ile 90 dolar arasında değişen fiyatlarla, beyzbol sopası, kazma, kürek gibi istediğiniz araçla tüm odayı alt üst edebiliyorsunuz. Kulağa eğlenceli gelse de bu yeni trende para verdirten şeyin stres seviyesinin yükselmesi mi, yoksa içimizdeki şiddetin ortaya çıkması mıdır, zaman gösterecek.

http://www.angerroom.com
https://journal.thriveglobal.com/americans-are-so-stressed-theyre-paying-to-destroy-rooms-full-of-stuff-1a0c57b0c663

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

16.03.2017
Manterruption App

Untitled
Pardon sözünüzü böldüm!

Amerika’nın iki başkan adayı arasında gerçekleşen münazarada Trump’ın Clinton’ın sözünü 51 kez böldüğünü ve buna karşılık Clinton’ın bunu yalnızca 17 kez yaptığını okumuşsunuzdur. Ancak bu durum yalnız münazaralara özgü bir durum değil, hatta bir fenomen haline geldi.

Kadınların sözlerinin çoğu zaman erkekler tarafından bölünmesi durumunun artık bir ismi var: ‘Manterruption’.
Brezilyalı bir kuruluş, bu fenomen üzerinden günlük hayatta kadınların laflarının ne kadar bölündüğünü ölçümleyen bir uygulama tasarladı. Uygulama ‘Manterruption’a bir çözüm sunmasa da konu hakkındaki farkındalığı artırarak bir değişim yaratmayı amaçlıyor.

http://www.womaninterruptedapp.com/
https://www.youtube.com/watch?v=vz8LgR8dRzQ

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

08.03.2017
Netflix – Personal Trainer

Untitled

Netflix Make It platformu dizi aşkıyla yanıp tutuşan, dizilerinden ve en sevdiği karakterlerden ayrı duramayanlar için DIY projeler üretiyor.

Cadılar Bayramı’nda hayata geçirdikleri ‘Dizinin başından kalkmadan kapınıza gelen çocuklara şeker verebilen kapı zili’ ve Binge-Watching yaparken uyuyakaldığınızda sizi uyandıran akıllı çoraplardan sonra şimdi de Netflix Personal Trainer ile karşımızdalar.

Spor yaparken en önemli unsur motivasyon. Nike Run Club’ı kullananların aşina olduğu, ünlü sporcuların antremanınız sırasında sizi motive ettiği cümleleri yeniden yorumlamış Netflix. Basit elektronik ve kodlama becerileri gerektiren Netflix Personal Trainer ile spor yaparken yorulduğunuzda en sevdiğiniz Netflix karakterleri size motivasyon sağlıyor. İster Pablo Escobar, ister Frank Underwood size ’Tough Love’ motivasyon cümleleri kuruyor.

Netflix Personal Trainer: https://www.youtube.com/watch?v=NIidTpFVfT4
http://makeit.netflix.com/projects/personal-trainer
Netflix Make It Platformu: http://makeit.netflix.com/projects

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

26.10.2016
Tele2 – Someone else’s eyes

İsveçli telekom şirketi Tele2, yeni kampanyasında Emotinal Reality kavramını, ilhamını Virtual Reality’den alarak yeni bir teknoloji tasarımına dönüştürmüş.

Sistem bir kaska bağlanmış kamera, mikrofon ve temel hislerinizi ölçen sensörlerden oluşuyor. Takan kişinin nabzı, terleyip terlemediği, ve beyin aktivitesi kontrol ediliyor ve canlı yayını izleyen kişilere renk kodları, ekran netliği gibi özelliklerle kaskı takan kişinin içinde bulunduğu duygusal durum aktarılıyor.

Proje için kendi özel alanlarında ünlü olan 9 isimle anlaşılmış. Tasarladığı robotlarla Youtube ünlüsü olan Si̇mone Giertz ve bio-hacker Amal Graafstra bu isimler arasında. Aynı anda 5.500 kişinin canlı izleyebildiği videolarda, gelenekselden çıkan, daha fazlasını arayan bu ünlülerin ‘zihin’lerine davet ediliyorsunuz.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

25.08.2016
NHS “Missing Type”

Kan, ilik ve organ bağışı rakamları ve farkındalığı çoğu ülkede maalesef yüksek değil. Ve bu ülkelere İngiltere de dahil. NHS Blood and Transplant’in kampanyasına katılan Cadburry, Boots, Ethiad gibi birçok global marka ile maksimumda görünürlük ve merak yaratmak amaçlanmış. Markaların isimlerinde geçen A,B ve O harfları yerini boşluklara bırakmış ve bu boşlukları doldurmak için de halka seslenilmiş.
ALS Ice Bucket Challenge gibi kullanıcı odaklı olmadığından viral yayılım etkisi az olsa da her gün bizi çevreleyen markalardaki değişiklik yeterince dikkat çekiyor.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

08.06.2016
#LookBeyondBorders

20 yıl önce yapılan bir araştırmada, Psikolog Arthur Aron, 4 dakika boyunca birbirine bakan insanların yakınlaştığı sonucuna ulaştı. Amnesty Polonya, bu sonuçtan ilham alarak etkileyici bir deneye imza attı. Deneyle, son 1 senede Avrupa’ya gelen 1 milyondan fazla sığınmacı ile Avrupa vatandaşları arasında gerçek bir bağ ve yakınlık kurulması gerekliliğini öne çıkarmak hedeflendi. Avrupa’ya özellikle savaş nedeniyle Suriye’den göç eden kişiler ile farklı ülkelerden Avrupa vatandaşları ilk kez karşılaştırıldı ve birbirlerine bakarlarken ortaya çıkan spontane tepkileri görüntülendi. Sınırların ötesinde, insani değerlerin temel alındığı bir iletişim ve yakınlık mesajı veren kampanyada #LookBeyondBorders sloganı kullanıldı.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

03.06.2016
“The DNA Journey”

Danimarkalı seyahat sitesi Momondo, genetik köklere bakıldığında insanlar arasındaki ayrılığın ve uzaklığın gerçek dışı olduğu gerçeğiyle yarattığı projesini kısa bir belgesel ve proje websitesiyle duyurdu. Dünyanın çeşitli yerlerinden deney için çağırılan 67 kişiyle, ırklar, farklı milletler ve kendi kökleri üzerine röportajlar yapıldı. Ardından katılımcıların genetik köklerini belirlemek üzere DNA örnekleri teste gönderildi. Beklenmedik sonuçlarla karşılaşan katılımcılar, hangi orijine sahip olduklarını yüzde değerleriyle öğrendi.
Momondo, kampanya websitesi aracılığıyla belirli ülkelerden köklerini öğrenmek isteyen kullanıcıları 250 kelimelik bir başvuru metni yazmaya davet ediyor. Sürecin sonunda kampanyaya katılanlar arasından seçilen kişilere “DNA Journey” kiti gönderilecek. Katılımcılardan biri ise test sonucuna göre köklerinin bulunduğu tüm ülkelere giderek “DNA Journey” yapma fırsatı kazanacak.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

01.06.2016
EasyJet – “Sneakairs”

EasyJet, seyahat sırasında yön bulabilmek adına sürekli haritaya bakma zorunluluğunu ortadan kaldıracak, rota ve navigasyon özelliği sağlayan inovatif projesi “Sneakairs”in prototipini test etti. Ürün, mobil uygulama üzerinden kullanıcıların rotalarını Google Maps ve Bluetooth bağlantıları aracılığıyla takip edebilmelerini sağlıyor. Kullanıcılar yönlerini görüntü üzerinden kontrol etmeden, dönüşlerden önce ve yanlış rotalara saptıkları sırada ayakkabıların titreşimiyle belirleyebiliyor.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

31.05.2016
Samsung – “Voices of Life”

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her sene 15 milyona yakın bebek prematüre olarak doğuyor. Anne karnından çıktıktan sonra, kuvözde kalması gereken ve direkt olarak anne sesini alamayan bebeklerin büyüme aşamasında dil öğrenme zorluğu, dikkat bozukluğu gibi riskler bulunmakta. Söz konusu riskler nedeniyle, Samsung annelerin bebekleriyle iletişimini sağlayan bir uygulama yayınladı; “Voices of Life”
Annenin kalp atışını ve sesini bebeğe ileten uygulama Harvard Medical School, Pediatri bölümüyle birlikte geliştirildi ve henüz test aşamasında.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

22.04.2016
“Keep it moving.”

Görünüm, yaş grupları ve cinsiyetle ilgili git gide daha yenilikçi şekilde evrilen normları iletişimlerde daha sık görmeye başladık. Smirnoff ana marka iletişimi için, toplumdaki çeşitliliği kucaklayan, enerjik, dinamik ve özgür bir yaklaşımla “We’re open.” serisini yayınlamıştı.
Marka, Amerika’da özellikle elektronik müzik etkinliklerinde tercih edilen, hafif alkollü, ferahlatıcı içecekler kategorisine eklediği yeni ürününü tanıttı; Smirnoff Ice Electric.
Yeni ürün için yaratılan “Keep it moving.” başlıklı iletişimlerde, klasik genç iletişimlerinden farklı olarak 87 yaşındaki Instagram fenomeni BaddieWinkle ve ana iletişimlerde de gördüğümüz işitme engelli dans öğretmeni Chris Fonseca başrolde yer alıyor.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

08.04.2016
“Life’s Good when you Play More”

Akıllı telefonların kullanım alanları ve çeşitliliğinin giderek geliştiği, kendi içlerinde “aile”ler kurdukları dönemin henüz çok başındayız. Tasarımına 2012’de başlanan Google Project Ara, modüler telefon dünyasının ilk popüler örneğiydi.
LG, G5 ailesiyle akıllı telefon dünyasında modülerlik alanını sahiplenerek, birebir rekabet ettiği markalar arasında tek cihazda üstün özellik yerine, üstün bir “mobil deneyim”in iletişimini yapmayı tercih etti ve ünlü aktör Jason Statham ile yeni filmini yayınladı. Deneyim “Hayat güzel, sen eğleniyorsan” sloganıyla, tüm ürünlerin kullanımının görülebildiği zengin ve eğlenceli bir içerikle anlatıldı.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet

07.04.2016
“Zero Clicks”

İnovasyonu iletişim içeriğine taşımak ve deneyime adrenalin eklemek, Dominos’un reklam stratejisinde sık tercih ettiği bir yöntem.
Amazon Echo, smartphone, smartwatch ve tweet’le kurguladıkları “AnyWare Ordering “ çatısı altındaki sipariş yöntemlerine eklenen yeni uygulama “Zero Clicks”. Uygulama, müşterilerin kaydettiği favori siparişini açılır açılmaz 10 saniyelik geri sayım sonunda siparişe dönüştürüyor.
Marka bu uygulamayla, yoğun talep görecek bir teknoloji sunmaktan çok; buzz yaratacak, ayrıştıracak bir iletişim için içerik yaratmayı hedefliyor.

Kategori : lorem, ipsum, sitamet